• bilgi@ozelkresler.com
  • BİLGİ İÇİN LÜTFEN ARAYINIZ 0536 718 33 96

COGİTO ANAOKULU ESENTEPE ŞİŞLİ İSTANBUL

1,782 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: COGİTO ANAOKULU ESENTEPE
  • ADRES: ESENTEPE MAH. YAZARLAR SOKAK NO:15 ŞİŞLİ / İSTANBUL
  • TELEFON: 0 (212) 274 2327
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:00 - 18:00
SERVİS SAATLERİ 08:00 - 16:00

OKUL HAKKINDA

Cogito kelimesi Latince olup, (tr: Kocito) modern felsefe dönemini başlattığı kabul edilen Filozof René Descartes‘ ın ünlü deyişi “cogito ergo sum” – “düşünüyorum öyleyse varım” dan yola çıkarak düşünmeyi, içsel süreçleri ve deneyimleri vurgulamaktadır. Bu ifade bize okul öncesi eğitimin, bireylerin karakter oluşumu, ilk hayat deneyimleri ve okul kavramını şekillendirmeleri ile ilgili ne kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren bir alan olduğunu anımsatır. Oyun oynayan, eğlenen, sosyalleşen, düşünmeyi öğrenen çocuğun, iç görü sahibi olabilmesi, yeteneklerini ve yaratıcılığını geliştirebilmesi gibi hedef ve kazanımlar bu isime yüklediğimiz vizyon ve görevlerdir.

Anaokulu Öğretmeni Dilek Kırmızıtaş, Psikolog Burak Baduroğlu’nun kurucu ortaklıkları sonucu eğitim sektörüne 8 sene önce giriş yapan “Cogito” ailesi , alan içinden gelen eğitmen – uzman kadrosu ile belirlenen hedefleri hayata geçirebilecek donanıma, deneyime ve bilgiye sahiptir.

Okulumuzda eğitim programımız ‘’highscope eğitim yaklaşımı’’ temel alınarak oluşturulmaktadır. Eğitimde High Scope Yaklaşımı ile ilgili periyodik olarak alanında uzman eğitimcilerden ekip olarak eğitim almaktayız. Sınıflarımızda Partnerli sistemle günlük akışı uygulayan biri Türk biri Yabancı olan 2 sınıf öğretmeni bulunmaktadır. Bütünsel eğitime odaklanan programımız Türkçe-İngilizce paralel ilerlemektedir.
Psikologlarımız düzenli olarak çocuklarımızın okul sürecini gözlemlemekte, gelişimlerini takip etmekte ve konuyla ilgili ailelere geri bildirimde bulunmaktadır.

Kurumumuz 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde Eko-Okul olma yolunda ilk adımını atmış bulunmaktadır.

EKO OKULLAR PROGRAMI NEDİR?

Eko-Okullar Programı okul öncesi ile ilk ve ortaokullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar. Program, okullarda ISO 14001/EMAS üzerine kurulmuş bir çevre yönetim sisteminin uygulanmasını da sağlar.

Yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma sürecinin uygulanmasına yardımcı olmak üzere, öğrenciler okulun çevresel etkilerini azaltmak için uygulanan 7 adım ‘da etkin rol almak için yönlendirilirler. Dolayısıyla eko-okullar, sınıfta ders öğretmenin ötesine geçerek, toplumun diğer bölümlerinde de çevre duyarlılığının sağlanmasında rol almış olurlar.

Eko-Okullar programındaki en önemli ve bütünleştirici etken ise öğrenci katılımıdır. Komitenin yerel halkı ve yöneticileri bilinçlendirme çabaları ise öğrencilerde diyalog kurabilme becerilerini geliştirmeyi ve iyi bir yurttaşlık eğitimini sağlar.

OKULUMUZDA BESLENME

Cogito Anaokulu’nda 2 – 6 yaşları arasında öğrencilerimiz bulunmaktadır. Bu yaş aralığı büyümenin en hızlı olduğu dönemdir. Her çocuğun günlük alması gereken enerji miktarı ve sıvı miktarı da farklıdır. Beslenmenin çocuklar üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulduğunda, öğünlerle verilen enerjinin günlük alması gerekenden fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Beslenme kaynaklı hastalıkların en büyük sebebi çocukluk yaşlarda verilmeyen beslenme eğitiminden kaynaklı yanlış beslenme alışkanlığıdır. Okulumuzda verilen besinler tüm öğünlerde çocukların ihtiyacı olan enerji miktarını ve besin ögelerini karşılayacak düzeyde ayarlanmaktadır. Çocuklar okulda önce sabah kahvaltısı ile güne başlarken, ardından öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı ile günlük ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Daha uzun süre okulda kalması gereken çocuklarımıza ise 2 ara öğün verilmektedir
Okulumuzda kullanmış olduğumuz tüm gıdalar doğal ve organiktir. Menülerimiz mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Şeker, tavuk, balık menülerimizde yer almamaktadır. Kullanmış olduğumuz yumurtalar organik sertifikalı olup şahsım tarafından besin ögesi analizlerine kadar yapılmıştır. Okulda sunduğumuz yemek hizmetleri ile çocukları doyurmayı değil sağlıklı beslemeyi amaç ediniyoruz. Bu nedenle, besin değeri yüksek gıdaların vücuda daha yararlı olması için emilimlerini arttıracak besinlerle birlikte tüketilmesini sağlıyoruz.

Cogito Anaokulu – Esentepe Şişli/ İstanbul

OKUL HAKKINDA YORUM YAP

OKUL HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

  • Derya Bayraktutan 1 Eylül 2019 14:27 CEVAPLA

    Bölgenin hatta İstanbul’un en iyi okulu diyebilirim. Uzun araştırmalar sonucu geçen sene kızımı kaydettim ve çok memnun kaldım. Fiziksel imkanlar, bahçeler, doğal ortam, organik beslenme, biri yabancı çift öğretmenli sınıflar ve çift dilli eğitim. Okulda her daim psikolog bulunması gözlem ve geri dönüşleri müthiş kesinlikle tavsiye ederim.